مالیات بر ارث چگونه تعیین می شود؟

0
0

هنگامی که فردی فوت می کند ، اگر از وی مال و اموالی بر جای مانده باشد به آن ارث می گویند که با توجه به قوانین انحصار وراثت و وصیت متوفی، این املاک و اموال با توجه به سهم الارث هر ورثه ، میان وراث تقسیم خواهد شد ، در این مقاله به بررسی مالیات بر ارث پرداخته شده است .

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
0
0

مالیات بر ارث

در رابطه با مالیات بر ارث می توان گفت که ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ فوت متوفی ، وراث باید به سازمان امور مالیاتی محل سکونت متوفی مراجعه کرده و با ارائه ی اسناد مربوطه ، صورتی از اموال و بدهی های متوفی را در اظهارنامه ی مالیاتی مخصوص بر ارث ، تسلیم این اداره نمایند تا بر اساس قانون مالیات های مستقیم ، مالیات انحصار وراثت محاسبه گردد که با تسلیم اظهارنامه ی مالیات بر ارث ، گواهینامه ی آن برای ورثه صادر می گردد ، این گواهینامه که یکی از مدارک لازم برای درخواست گواهی حصر وراثت از شورای حل اختلاف می باشد در آن ، اسامی و میزان سهم الارث هر یک از وراث مشخص شده است .

با تکمیل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی به اداره ی امور مالیاتی کشور ، ماموران اداره به نرخ روز از کلیه اموال منقول و غیر منقول متوفی صورت برداری نموده و ضمن اینکه کلیه بدهی ها متوفی که شامل وام ، مهریه ، نفقه و … می باشد را از آن کسر می کنند ، مالیات بر ارث به نسبت سهم الارث هر یک از وراث را تعیین خواهند کرد .

تقسیم بندی وراث از نظر قانون مالیات های مستقیم

  • وراث طبقه اول : پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد
  • وراث طبقه دوم: اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنها
  • وراث طبقه سوم: عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آنها

چنانچه در هر طبقه حتی یک نفر ورثه زنده باشد  ، دیگر طبقات از جهت ارث بردن بی اعتبار هستند و هیچ ارثی نخواهند برد .

نرخ تعیین مالیات طبق ماده ۲۰ قانون مالیات های مستقیم در خصوص وراث طبقه اول تا مبلغ ۵۰/۰۰۰/۰۰۰ریال معادل ۵ درصد، تا مبلغ ۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال نسبت به مازاد ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال معادل ۱۵ درصد، تا مبلغ ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال نسبت به مازاد ۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال معادل ۲۵ درصد و نسبت به مازاد ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال معادل ۳۵ درصد خواهد بود  .

از سهم الارث هر یک از وراث طبقه اول ، مبلغ ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال ، به عنوان معافیت کسر و مابقی ارث با توجه به موارد اشاره شده ، مشمول مالیات می‌شوند.

به طور کلی می توان گفت که مالیات بر ارث برای اموال غیرمنقولی مانند ؛ زمین ، خانه ، درخت و … ۵ درصد و برای اموال منقولی مانند ماشین ، اثاثیه منزل کولر و … ۲ درصد محاسبه می گردد .

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

در واتساپ مشاوره بگیرید
ابتدا قوانین و مقررات مارا بپذیرید سپس گفتگو کنید.